MotoryatVideo

Avustralyalı tasarımcı Sam Sorgiovanni, 99 metrelik keşif yat konsepti olan Frontier’i tanıttı

0

18. yüzyıl boyunca, Frontier terimi, Avustralya sömürgesinde bilinmeyeni sınırlayan bir manzara anlamına geliyordu. Avustralyalı tasarımcı Sam Sorgiovanni, bu tanımın yeni 99 metrelik lüks keşif yat projesinin ruhuna mükemmel bir şekilde uyduğuna inanıyor.

Frontier, çift dizel motorları barındırabilen ve 19-20 knot maksimum hıza ulaşmasını sağlayan alüminyum bir üst yapıya sahip çelik gövdeli bir süper yat. “Diğer ülkelerle tanışmak, yeni ve bilinmeyen medeniyetleri keşfetmek için” tasarlanan Sorgiovanni, son modelinin arkasındaki ilhamı açıkladı.

Bu kaşif yat tasarımını yaratmanız için sizi motive eden neydi?

Motorlu yat ve kaşifin zamansız, zarif tasarımıyla gerçek bir karışımı olan bir yat istedim. Frontier’in ters yayının uzun bir su hattı ile karışımı gövde hacmini ileriye doğru arttırırken toplam uzunluğunu ise neredeyse 100 metre altında tutuyor.

Frontier’in koyu deniz mavisi boyalı gövdesi, gövdeyi ve üstyapıyı görsel olarak birleştiren ve sağlam formunu vurgulayan bir amidship eğrisine uzanıyor. Üst yapıyı görsel olarak azaltmak ve gövde oranlarını arttırmak, zamansız bir çizgiye modern bir dokunuş katıyor.

Bu kâşif yatın en sevdiğiniz özellikleri neler?

Frontier’in benzersiz helikopter iniş platformu olmalı. Tamamen özel ve tamamen sertifikalı helideck, helikopter kalktıktan sonra bu güvertenin geriye kaymasını ve helikopteri geri çekmeden önce almasını sağlayan hidrolik krikolara monte edilmiş.

Kullanılmadığında, helideck zaten geniş olan havuz ve güneşlenme alanına bir uzatma, bir dans pisti veya hatta ikinci bir spor salonu olarak hizmet edebiliyor (ana spor salonu kıç köprü güvertesinin içinde bulunuyor).

Frontier’in cömert güverte alanları çok çeşitli olanaklara ev sahipliği yapıyor, davetkar dairesel güneşlenme alanı ile çevrili gözlem güvertesinde açık bar ve jakuzi; 250 metrekarelik etkileyici kıç güvertesinde temelli pencereli cömert bir havuz ve seyir keyfini yaşamak ve dinlenmek için geniş alan mevcut.

Başka bir vurgu ise bar, dinlenme alanı içeren çift katlı beach club ve masaj odası, sauna ve buhar odası ile şezlonglu ikinci bir jakuzi bulunmakta.

Bu tasarıma dahil olan belirli bir Avustralya etkisi var mı?

Evet bu teknenin iç tasarımına yansıyor; yumurta kabukları, tohumlar, taşlar ve ağaç kabuğu gibi benzersiz ve doğal ancak sürdürülebilir malzemeler kullanmayı seviyorum.

Frontier, her biri ebeveyn olanaklarına sahip alt güvertedeki altı çift kişilik kabinde 12 konuk için lüks konaklama imkanı sunmakta. Tekne sahipleri, üst güvertedeki geniş ana süitinin keyfini çıkarabilir, tesisler, özel bir salon, ofis ve havuza doğrudan erişimi olan bir salon ile tamamlanabilir. 14 çift kabin ve üç çift kişilik personel kabininde 34 mürettebat için konaklama imkanı sunan kamara, tekne sahiplerinin ve misafirlerin isteklerine fazlasıyla hitap etmekte.

Sürdürülebilirliği tasarımınıza nasıl dahil ettiniz?

Çevresel ve sosyal açıdan sorumluluk getiren ürünlerin kontrol altında tutulması, sadece yatçılık endüstrisinde değil, tüm tüketiciler için yeni bir norm haline getirme, bugün tüm şirketler için en büyük öncelik olmalıdır.

Frontier, ziyaret edeceği alanlardaki karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmış, egzoz dumanı ile başa çıkma sistemleri ve çöp organizasyonu ve depolamasıyla ilgili sistemler de dahil olmak üzere bir dizi yeniliğe sahip.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat