Motoryat

Dünyanın en hızlı tamamen elektrikli yolcu teknesi Stockholm’de denize indirilecek

0

Dünyanın en hızlı tamamen elektrikli yolcu teknesi olan yepyeni Candela P-30, 2022’de Stockholm sularına indirilecek ve gürültü, CO2 emisyonu olmadan dalgaların üzerinden takımadalara yolcu taşıyacak.

İsveçli teknoloji şirketi Candela’nın İsveç’in Stockholm kentine getireceği teknoloji; folyolar üzerinde dalgaların üzerinde süzülen, sessizce ve verimli bir şekilde yolcuları 30 knot’a kadar taşıyan hızlı, tamamen elektrikli banliyö feribotları. Önümüzdeki yıl Candela’nın 30 yolcu kapasiteli yeni feribotu P-30 şehir merkezinden; şehrin geniş, 30 bin adadan oluşan takımadalara giden ve buradan giden yolcu ve taşıtlara hizmet veren, şehrin eskiyen 60 dizel tekneden oluşan filosunun yerini alma niyetiyle hizmet vermeye başlayacak. Deniz denemelerinden sonra, P-30 2023’te ticari faaliyete başlayacak.

Girişinde, P-30 birkaç dünya rekoru kırma ayrıcalığını elinde tutacak. En hızlı olmasının yanı sıra en uzun menzilli elektrikli yolcu teknesi olacak. Ayrıca, aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en enerji verimli hızlı tekne olacak.

Stockholm teknolojik tekne üreticisi Candela ve İsveç ulaşım otoritesi tarafından ortaklaşa finanse edilen P-30, enerji tüketimini günümüzün en hızlı feribotlarına kıyasla yüzde 80 oranında azaltan bilgisayar kontrollü hidrofoillerle uçuyor. Bu, yüksek hızlarda uzun elektrikli menzilinin anahtarı. Daha yüksek servis hızları, yeni P-30 feribotunun daha fazla yolcuyu diğer elektrikli teknelerden daha uzağa ve daha hızlı taşımasına olanak tanıyacak ve yeniden şarj etmeden önce 20 knot seyir hızında üç saatten fazla seyahat edebildiği için en uzun rotalara bile hizmet verebilecek. P-30, şehir içi su yollarında geleneksel yolcu teknelerine göre daha yüksek hızlarda da çalışabilecek.

Candela’nın yepyeni yüksek teknolojili P-30 feribotu, teknenin eğimini saniyede yüz kez analiz eden ve folyoları dalgaların üzerinde bir seviyede tutmak için otomatik olarak ayarlayan bir bilgisayar olan Flight denetleyicisinden üstün konfor ve sızdırmazlık sunacak. Bilgisayar ve yazılım sayesinde, yolculuk yapay olarak stabil ve deniz tutmaya en yatkın yolcuları bile yüzlerinde gülümsemeyle bırakacak. P-30’un hidrofoil teknolojisi, geleneksel teknelere göre başka avantajlar da sağlıyor.

Stockholm belediyesinin yakın tarihli bir raporu, Candela P-30’u çalıştırmanın toplam maliyetinin geleneksel dizel feribotların maliyetinin yarısı kadar olacağını tahmin ediyor. P-30, geleneksel bir teknenin onda biri olan ve modern bir elektrikli-hibrit otobüsün enerji tüketimiyle karşılaştırılabilir olan deniz mili başına yaklaşık 3 kWh’lik enerji tüketiyor.

Candela Toplu Taşıma Direktörü Erik Eklund yaptığı açıklamada, “Amacımız, elektrikli hidrofoil feribotlarımızın geleneksel teknelerden çok daha ucuz, daha konforlu ve çok daha çok yönlü olduğunu kanıtlamak. Bu sadece diğer teknelere bir alternatif değil, toplu taşımada yepyeni bir yaklaşım olacak.” dedi.

Candela P-30, Candela’nın gezinti tekneleri için önde gelen elektrikli hidrofoil teknolojisine dayanmakta. 7 buçuk metrelik Candela Seven, Avrupa’nın şu anda en çok satan birinci sınıf elektrikli gezinti teknesi durumunda.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat