MotoryatVideo

Güneş enerjili yat üreten Soel Yachts en iyi çevresel çözümü üreten şirket seçildi

0

Solar elektrik yat şirketi Soel Yachts, Solar Impulse Vakfı tarafından desteklenen 1000 verimli çevresel çözümden birincisi olarak seçildi ve çevre, teknoloji ve iş yönetimi konusunda dünya çapında uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından titiz bir değerlendirmeyi geçti.

Çevreci ve maceraperest Bertrand Piccard, 2017 yılında dünyanın etrafını sadece güneş enerjisiyle dolaşabilen Solar Impulse uçağını tasarladı ve devamında The Solar Impulse Vakfını kurdu. Vakıf, çevrenin korunması ve iklimin korumasına teşvik etmek ve “hem temiz hem de kârlı ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyen mevcut çözümlere ışık tutmak” için kuruldu.

Güneş enerjili elektrikli yat öncüsü

Hollanda merkezli Soel Yachts, 2011 yılından beri güneş enerjisiyle çalışan yatlar tasarlıyor ve inşa ediyor ve ticari sıfır emisyonlu teknelerde öncü olmaktan ayrıca gurur duyuyor. Şirketin kökleri, kurucusu ve yönetici ortağı olan David Czap’ın, 2006 yılında Hollanda’nın ilk güneş teknesi yarışını 10 saatlik fark ile kazanan Delft Solar Boat takımının bir parçası olduğu zamana kadar uzanıyor. David Czap kısa süre sonra 2008 yılında ise, dünyanın ilk güneş elektrikli sürat teknesi Czeers Mk1’i kurdu.

Soel Yachts’ın kardeş şirketi olan NavalDC tarafından üretilen 10 metre uzunluğundaki karbon fiber tekne, 80 kW / 400V motor sistemi ile 30 knot hıza ulaşabiliyor. NavalDC ile birlikte, Bora Bora Beach Resort için Pasifik adalarında kullanılacak sürdürülebilir, fosil yakıtsız deniz taşımacılığı sağlayan 12 metrelik güneş elektrikli bir tekne inşa etmek için Okeanos Deniz Vakfı ile birlikte çalıştılar.

Bu tekne “Okeanos Pearl” Fransız Polinezyası 2017 Turizm Ödülleri’nde İnovasyon Ödülü aldı ve Soel Yachts’ın amiral gemisi modeli SoelCat 12 katamaranının temel tasarımını oluşturdu.

Güneş enerjisi kıyıda da güç sağlıyor

Bir güneş elektrikli yatının tasarımının zorluklarından biri, en verimli tasarımı bulabilmek, teknede kullanılan yapı malzemelerinin seçimi, teknenin gövdesinin şekli, güneş panellerinin boyutu ve ağırlığı gibi tüm unsurları entegre etmek ve dengelemek ve aynı zamanda teknenin kullanımı kolaylaştırmaktır. Soel ve NavalDC’nin birlikteliği bu açıdan büyük bir avantaj sağladı. SoelCat 12, iki adet 30 kW motora, her biri için 60 kilowatt saatlik lityum pile sahip ve bunların tümü 8,6 kWp maksimum güç sağlayan güneş panelleri ve modüllerine bağlı.

7 knotluk bir seyir hızında SoelCat 12, sadece batarya gücüyle 11 saat ve güneş panelinden çekiş ile 16 saatlik seyir aralığına sahip ve teknenin güneş enerjisi sistemi tekne hareket etmediğinde de kullanılabiliyor. Kıyıda bir AC şebekesiyle beslenebilen ve bir mobil güç istasyonu haline gelebilen ve şebekenin bulunmadığı uzak yerlerde ayrıca güç sağlayabiliyor.

Proje Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uyuyor

Tüm bu özellikler ve daha fazlası, Solar Impulse Vakfının Dünya İttifak Üyeleri Soel Yachts’ı Verimli Bir Çözüm olarak değerlendirdiğinde dikkate alındı. Değerlendirilen 3 ana kriter vardı: fizibilite, çevresel etki ve karlılık. Aday gösterilen şirket veya teknoloji, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden (SGD) bir veya daha fazlasıyla eşleşen bir çözüme sahip olmalıydı.

Değerlendirme, her biri uygun SGD ve iş sektöründe en az beş ve üç yıllık deneyime sahip olması gereken üç uzman tarafından yapıldı. Soel Yachts örneğinde SGD 11: Sürdürülebilir Şehirler ve topluluklar ve Vakıf şirketi değerlendirirken şunları söylemişti: “Deniz mimarisi ve sistem entegrasyonu konusundaki bilgi birikimini birleştiren Soel Yachts, kıyı sularında yolcu taşımacılığı için bir güneş enerjisi elektrik alternatifi sunmakta.”

Güneş elektrikli yat kontrol paneli Soel Yacht, suya bağlı destinasyonların karada ve suda tamamen sürdürülebilir olma fırsatı sunmakta. Özel gövde tasarımı ve akıllı, güvenli lityum enerji depolama sistemi ile, gemiler üstün elektrikli tahrik için entegre olarak tasarlanmıştır. Tamamen yakıttan bağımsız olarak, motor gürültüsü veya egzoz dumanı olmadan performans ve dayanıklılık sunuyor. Soel Yacht’in teknolojisi, daha büyük veya daha küçük teknelerde kolayca uygulanabilir ve dünya çapında kullanılabilecek yüksek ölçeklenebilirlik sağlıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat