Motoryat

Güneş enerjisiyle çalışan motoryat Aquila 44

0

Daha önce hiçbir motorlu tekne üreticisi bizlere böyle bir seçenek sunmamıştı. İkiz dizel motorları güneş enerjisi tahrik sistemi ile değiştirme fikriyle yepyeni bir Aquila 44 powercat ortaya çıktı.

Birçok yönden, 13 metrelik güç katamaranı uzun menzilli seyir kriterlerini mükemmel bir şekilde karşılıyor. İkiz gövdeleri ve 6 metrelik beam uzunluğu ile tüm sert deniz koşullarında olağanüstü bir denge sunuyor ve tekne mürettebatsız şekilde bir kişi tarafından kolayca kullanılabiliyor. Teknenin geniş iç bölümünde ise üç lüks kamara, büyük 360 derecelik pencerelere sahip bir ana güverte salonu ve kapalı bir flybridge bulunmakta.

Yeni çevre dostu tahrik sistemi iki adet Deep Blue elektrikli sürücü ve bir çift Deep Blue 40 kWh BMW i3 pil, bir çatı katı 5.6 kW güneş paneli ve 25 kW’lık küçük bir yedek dizel jeneratörden oluşuyor. Yetkililer, güneş panellerinin ortalama bir günde 20 kWh güç ürettiğini ve sistemin 6,5 mph’lik bir seyir hızında 800 milden fazla menzile sahip olduğunu belirtiyor.

Tekneyi deneyimlemek, boşta veya tam gazda neredeyse ürkütücü bir hal alıyor, motor sesi yok, egzoz dumanı yok sadece tatlı sessizlik ve temiz hava sizleri karşılıyor.

Torqeedo Inc. Başkanı Steve Trkla tasarımla ilgili şunları söyledi: “Deep Blue Hybrid sistemimiz seyir yelkenli pazarında güçlü bir konuma sahip, ancak şimdiye kadar elektrikli motorlu büyük motorlu yatlara güç vermek hız, menzil veya imkanlardan ödün vermek anlamına geliyor. Şimdi, Torqeedo’nun motor ve akü teknolojisindeki son gelişmeler daha verimli güneş sistemleriyle birlikte bunu değiştiriyor. Nova Luxe’ün Deep Blue Hybrid ile Aquila 44’ün tekne içi kullanım kolaylıkları ve sürdürülebilirlik arasında doğru dengeyi sağladığına inanıyoruz.” Dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat