Motoryat

Mazu Yachts, ilk Mazu 92’nin çelik gövdesini tamamladı

0

Türk inşaatçı Mazu Yachts, çelik Mazu 92 DS serisinden ilk 28 metrelik modelinin gövdesinin yapımını tamamladı.

Mazu’nun çelik konstrüksiyona ilk adımını atan model, ardından 112 DS ve 132 DS modelinin izleyeceği yeni yarı deplasmanlı serinin ilk gövdesi.

İç bölümü ve dışı Red Yacht Design tarafından tasarlanan yat, ağırlığı azaltmak ve ağırlık merkezini mümkün olduğunca düşük tutmak için karbon kompozitten yapılmış bir üst yapıya sahip olacak.

Yatın dış tasarımı, öne doğru yükseltilmiş bir pilot evi, dikey yay ve iki tonlu gövde tasarımına sahip. İç tasarımsa, ana güvertenin baş tarafında geniş gövde bölümünde yer alan full-beam tekne sahibi süiti, önde iki adet tek kişilik kabin ve bir full-beam VIP olmak üzere toplam sekiz misafir için konaklama imkanı sunuyor.

Mazu 92, kolaylıklar açısından, seyir halindeyken bir Jet Ski ihalesini koyabilecek kadar büyük bir yüzme platformuna sahip. Yat demirliyken, bu platform katlanır korkuluklar sayesinde genişletilebilir. Cam sürgülü kıç yatırması kapılar, bir bar ile tamamlanmış beach club alanına açılmakta.

Mazu’nun kurucusu ve tasarımcısı Halit Yukay, yeni model hakkında şunları söyledi: “Bence piyasayı sarsacak harika bir şey yarattık. İç hacimler ve tam boy pencereler, en az 10 metre daha uzun bir yatta olduğunuz hissini yaratıyor.” Yukay, “DS serisinin en heyecan verici özelliği, deplasmanlı çelik gövdede üç IPS 1050 Volvo makinesinin kullanılması ve yerleşim düzeninde yaratılan heyecan verici yeniliklerdir” diye ekledi.

İnşaat güncellemesi, şu anda tam ölçekli bir tesis genişletmesinin ortasında olan avlu için yoğun bir zamanda geliyor. Aynı anda birden fazla projeyi dengeleme yeteneğini kanıtlayan Mazu, spesifikasyona göre başlatılan ikinci bir 92 DS’nin inşaatına da başladı ve ilk 112 DS için tasarımların üzerinde çalışıldığını duyurdu.

İlk Mazu 92’nin 2023’te piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca yeni 112DS için tasarımlar yaz aylarında tamamlanacak ve modelin bu yıl üretime girmesi planlanıyor. Red Yacht Design kurucu ortağı Fatih Sürekli, “Serinin tüm karakteristik ve estetik özelliklerini korurken, bu projede 4xIPS 1050 Volvo makinelerini kullanarak IPS’nin bize sağladığı tüm yerleşim avantajlarını kullandık ve performanstan ödün vermedik” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat