Motoryat

Sunseeker, 60 milyon sterlin tutarında yatırımla süper yat bölümü kurdu

0

Falmouth merkezli Pendennis Tersanesi, Sunseeker’ın Süper Yat hedeflerini desteklemek amacıyla ICON Yachts (Hollanda merkezli yat yapım şirketi) ile ortaklığa girişti.

Sunseeker International, yeni 161 amiral gemisini inşa etmek için geçen yıl Hollanda’daki ICON Yachts ile ortaklığını ilan ettiği Monaco Yacht Show’da
süper yat bölümünü kurarak süper yat hedeflerini daha da ilerlettiğini belirtmişti.

Bu planın bir parçası olarak, 120 ft – 159 ft arasındaki daha küçük süperyatlarında çalışmak üzere Pendennis Tersanesi’ni ekledi. Bu ortaklıkla Pendennis Falmouth limanında, gövde ile güvertesi Sunseeker’ın Poole’daki merkez tersanesinde yapılacak olan Sunseeker 131/133 modellerini tamamlayacak.

Daha da önemlisi Sunseeker, Poole’da tasarlanacak ancak tamamen Pendennis tarafından inşa edilecek 120 ft – 159 ft arasında yeni bir süperyat serisini de piyasaya sürecek.

Sunseeker tarafından tasarlanacak toplamda çelik ile alüminyum gövdelere ve alüminyum üst yapılara sahip olacak 6 farklı model üretilecek. Pendennis, Sunseeker çalışması için Falmouth tesisinin özel bir alanını ayrıca tahsis edecek.

Bu yeni planlama Sunseeker’ın süperyat pazarının büyümesini temelini oluşturacak ve 2021’de tamamlanmış ve ICON Yachts tarafından Hollanda’da inşa edilecek olan yeni Sunseeker 161 modeline yol açacak daha küçük bir süper yat hattı sağlayacak.

Sunseeker CEO’su Andrea Frabetti yaptığı açıklamada Çinli çoğunluk hissedarı Dalian Wanda’nın, büyük ürün geliştirme planını desteklemek için önümüzdeki beş yıl içinde 60 milyon avroluk yatırımı onayladığını doğruladı. Sunseeker’in gücünü, şirketin kârdaki artışına ve FAVÖK değerinin 2018 senesinde iki katına çıkarılmasına vurgu yaptı.

Frabetti ayrıca, Sunseeker’ın süperyat tecrübesine de değinerek, 2000 yılından itibaren 30 metreden büyük 137 süper yatın yapımını gerçekleştirdiklerini belirtti ve son olarak Sunseeker’in gelecekteki hibrit sistemleri geliştirmek için MTU Rolls Royce bölümü ile yapacakları ortaklıktan bahsetti.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat